Lód i śnieg nie straszne z Oplem

Noce są coraz dłuższe, temperatura spada poniżej zera, a na drodze bywa ślisko. Czas przyzwyczaić się do mrozów i zimowych warunków jazdy — jednak nawet w takich okolicznościach użytkownicy samochodów marki Opel mogą zrelaksować się za kierownicą. Dzięki licznym rozwiązaniom podnoszącym bezpieczeństwo i komfort, samochody producenta z Rüsselsheim pomagają w bezpiecznej i mniej stresującej jeździe zimą. Dzięki adaptacyjnemu napędowi na wszystkie koła (AWD), matrycowym reflektorom IntelliLux LED® oraz podgrzewanej kierownicy, Ople są gotowe na najgorsze zimowe wyzwania.

Złap przyczepność — dzięki odpowiednim oponom i inteligentnej kontroli trakcji

Opony zimowe zapewniają lepszą przyczepność i krótszą drogę hamowania na zaśnieżonej nawierzchni. Bieżnik powinien mieć 4 do 5 milimetrów głębokości, a ogumienie zimowe należy wymieniać nie rzadziej niż co sześć sezonów.

Na śliskiej nawierzchni ważne są nie tylko odpowiednie opony, ale także dobre właściwości trakcyjne. W zależności od modelu Opel oferuje różne systemy kontroli trakcji, od IntelliGrip do adaptacyjnego napędu na wszystkie koła z wektorowaniem momentu obrotowego. Dzięki systemowi IntelliGrip w nowym Oplu Grandlandzie X kierowca może wybrać jeden z pięciu trybów pracy napędu — w tym tryb przeznaczony do jazdy po błocie i śniegu. IntelliGrip dostosowuje podział momentu obrotowego między przednie koła, zezwalając na utratę przyczepności, gdy jest to konieczne oraz zmieniając charakterystykę reakcji na operowanie pedałem przyspieszenia. W połączeniu z przekładnią automatyczną, IntelliGrip optymalizuje punkt zmiany przełożeń z uwzględnieniem warunków jazdy, co podnosi bezpieczeństwo i komfort prowadzenia.

Klienci mogą również zdecydować się na napęd na wszystkie koła, zapewniający pewność prowadzenia na śliskiej nawierzchni. Na przykład bestsellerowy SUV Opel Mokka X oferuje doskonałą przyczepność na błotnistym, zaśnieżonym i oblodzonym podłożu. Adaptacyjny napęd na wszystkie koła w ułamku sekundy rozdziela moment obrotowy od 100 procent na przednie koła dla maksymalnej oszczędności do 50:50 na przednią i tylną oś dla maksymalnej przyczepności. Napęd na wszystkie koła jest załączany również na krótko po uruchomieniu silnika z chwilą wciśnięcia pedału sprzęgła, aby zapobiec obracaniu się kół w miejscu przy ruszaniu. W czasie jazdy cały moment obrotowy trafia zasadniczo na przednie koła, chyba że warunki drogowe lub zmniejszona przyczepność wymuszają jego rozdzielenie w odpowiednich proporcjach.

Dla zapewnienia najwyższych osiągów i efektywności w nowym Oplu Insignii zastosowano adaptacyjny układ napędu na wszystkie koła z wektorowaniem momentu obrotowego oraz moduł napędu tylnego z układem dwóch sprzęgieł zamiast mechanizmu różnicowego. Napęd na wszystkie koła w Insignii może kierować moment obrotowy na jedno lub obydwa tylne koła niezależnie, co umożliwia wektorowanie momentu obrotowego w całym zakresie osiągów samochodu. W trakcie pokonywania zakrętu wyższa wartość momentu trafia na koło po zewnętrznej stronie łuku, wymuszając obrót pojazdu wokół osi pionowej — Insignia skręca z większą precyzją i bardziej spontanicznie reaguje na polecenia kierowcy. Inteligentne sterowanie rozdziałem momentu obrotowego — tzw. tłumienie znoszenia — skutkuje neutralną charakterystyką pojazdu, a więc poprawą stabilności i podporządkowaniem się poleceniom kierowcy dotyczącym kierunku jazdy.

Widzisz ciemność? Włącz matrycowe reflektory IntelliLux LED®, aby zamienić noc w dzień.

Mokre, zaśnieżone lub oblodzone jezdnie, a do tego krótkie i pochmurne zimowe dni. Opel ma na to doskonałe rozwiązanie: adaptacyjne w pełni diodowe światła przednie (np. w modelach Mokka X i Grandland X) lub matrycowe reflektory IntelliLux LED® w Astrze i nowej Insignii. Adaptacyjne reflektory z matrycami diodowymi (w nowej Insignii: 32 segmenty LED, po 16 z każdej strony) dostosowują się do sytuacji i umożliwiają jazdę na światłach drogowych bez oślepiania innych uczestników ruchu drogowego. Pozwalają one również dostrzec ludzi lub zwierzęta na poboczu wcześniej niż w przypadku konwencjonalnych świateł mijania.

Rozpocznij jazdę w cieple i komforcie — dzięki opcjom ogrzewania i odladzania w samochodach marki Opel

Zimą trzeba wygospodarować dodatkowy czas na usunięcie śniegu i lodu z samochodu przed rozpoczęciem jazdy. Użytkownicy Opli mają to z głowy, jeżeli ich samochód jest wyposażony w ogrzewanie postojowe. System uruchamiany zdalnie sterowanym timerem lub sygnałem z czujnika temperatury rozgrzewa przedział pasażerski i silnik oraz usuwa lód z szyb. Ogrzewanie postojowe to nie tylko dodatkowa wygoda. Przy rozgrzanym silniku olej i katalizator szybciej osiągają temperaturę roboczą, co zmniejsza zużycie podzespołów i emisję zanieczyszczeń. Opcjonalne, montowane fabrycznie ogrzewanie postojowe jest dostępne w lekkich pojazdach użytkowych Opel Vivaro i Movano oraz w modelach osobowych Cascada, Insignia i Zafira.

Równie pomocne są systemy odladzania, takie jak podgrzewane lusterka boczne i podgrzewana przednia szyba na przykład w Oplach Insignia i Grandland X. Wystarczy nacisnąć przycisk, a drobne elementy grzejne zatopione w szkle cicho i skutecznie odmrożą szybę. Ogrzewanie szyby czołowej zapobiega także osiadaniu skondensowanej pary wodnej w warunkach dużej wilgotności, co przyczynia się do poprawy widoczności i bezpieczeństwa.

Samochody marki Opel są wyposażone także w inne funkcje, dzięki którym ich wnętrze jest tak przytulne. W większości modeli dostępna jest na przykład podgrzewana kierownica. W ciągu niespełna minuty kierowca czuje ciepło rozgrzewające zziębnięte dłonie.

Jeżeli chodzi o wygodę i dobre samopoczucie, to prawdziwą wisienką na torcie są podgrzewane i regulowane w szerokim zakresie ergonomiczne fotele z atestem niemieckiej Akcji na rzecz Zdrowych Pleców (Aktion Gesunder Rücken e.V.). W ultranowoczesnych fotelach, z licznymi funkcjami regulacji, każdy odnajdzie idealną pozycję siedzącą. W opcjonalnych luksusowych fotelach AGR podróż nawet w najbardziej mroźną lub upalną pogodę będzie relaksująca dzięki unikatowej kombinacji regulowanego podparcia bocznego, funkcji masażu oraz ogrzewania i chłodzącej wentylacji. Dodatkowym luksusem w modelach Astra, Insignia oraz Grandland X są podgrzewane miejsca skrajne na tylnej kanapie.

Wsiadając do Opla, kierowca i pasażerowie mogą śmiało zdjąć okrycia wierzchnie i rękawiczki. Dzięki różnym opcjom ogrzewania mogą czuć się bezpiecznie w przytulnym wnętrzu od samego początku podróży, bo gruba odzież nie krępuje ruchów i nie utrudnia zapinania pasów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *