Wywiad specjalny – Czy łatwo jest łączyć studia z pracą jako konsultant ds. sprzedaży samochodów nowych

 

Dzisiaj zapytaliśmy jedną z naszych konsultantek Dominikę  o to  czy łatwo jest łączyć studia z pracą i jak postrzega pracę jako konsultant.

1. Jak udaje Ci się połączyć studia z pracą jako doradca ds. Sprzedaży ?

 

Pisząc licencjat nie planowałam pracować, tylko skupić się na odpowiedniej edukacji, natomiast podczas studiów magisterskich stwierdziłam, że ”o ile jest się w stanie wygospodarować czas i chęci” można zdobywać doświadczenie w docelowej branży. W przeciągu 2 lat trwania studiów magisterskich będę miała większe doświadczenie i pozwoli mi to  szybciej osiągać nowe  i coraz wyższe stanowiska w swojej karierze.  Połączenie studiów z pracą w momencie gdy studiuje się w weekendy nie jest problemem – okres sesji bywa ciężki, ponieważ wymagają one  odpowiedniego przygotowania przez co nie mogę pozwolić sobie na lenistwo.

Łączenie studiów z pracą daje mi bardzo dużą satysfakcję.

 

2. Co sprawiło, że chciałaś pracować jako doradca ds. Sprzedaży ?

W swojej niedługiej karierze posiadam doświadczenie w różnych branżach. Zawsze myślałam, że praca w korporacji będzie „Nirvaną”, dlatego zdecydowałam się odbyć praktyki w jednej z nich . Podczas pracy w tym miejscu zrozumiałam, że nieustanne siedzenie przy komputerze nie jest dla mnie.

Zrozumiałam, że chce pracować z ludźmi i dla ludzi. Następnie zdobywałam doświadczenie w kancelarii notarialnej jako asystentka notariusza i mogłam na swojej skórze doświadczyć kontaktu z klientem. Dzięki temu doświadczeniu upewniłam się, że praca z ludźmi pozwoli mi na dalszy rozwój.

Moi rodzice prowadzą firmę opierającą się właśnie na długofalowych relacjach z klientem, myślę ,że dlatego właśnie zdecydowałam się na podjęcie  pracy jako konsultant w Opel Nexteam – myślę, że sprzedaż mam we krwi.

 

   3. Co uważasz, że w pracy jako doradca jest najważniejsze

 

Bycie sobą, indywidualne podejście do klienta. Rozmowę zaczynam od small talku odnośnie potrzeb.  Wiem, że decyzja odnośnie ulokowania dużej sumy pieniędzy nie jest prosta a szczególnie w czasach gdy panuje chaos informacyjny i o każdym produkcie można przeczytać różne, czasem fałszywe informacje.

Moje zadanie jest proste, odbyć  zakupową podróż z klientem i doradzać mu na każdym możliwym etapie wyboru auta.  Nie tylko jest ważne aby przeprowadzić sprawnie  proces sprzedaży, ale i także dbać o klienta po transakcji.  Budowanie długofalowych relacji jest kluczem do bycia dobrym konsultantem.

 

4. Czy studiowanie w równoległym czasie pozwala Ci wprowadzać rozwiązania teoretyczne do praktyki ?

Jak najbardziej, jestem studentką  szkoły biznesowej – Akademi Leona Koźmińskiego. Nasz program nauczania opiera się na najnowocześniejszych metodach zaczerpniętych z zagranicy. Teoretyczne założenia zarządzania sobą w czasie, negocjacje, czy grywalizacja dają podstawy do osiągania naprawdę dobrych rezultatów już podczas pracy. Dzięki studiowaniu i pracy jednocześnie udaje mi się lepiej zapamiętać teorię i stosować ją skuteczniej w praktyce.

 

5. Jak wygląda teraz twoim zdaniem sprzedaż samochodu i na co klienci najbardziej zwracają uwagę ? 

Rynek nowych samochodów jest obecnie moim zdaniem nasycony. My konsultanci zawsze oczekujemy większej ilości klientów, niestety ilość marek i modeli dostępnych na rynku sprawia, że  klientami trzeba się dzielić. Uważam, że coraz więcej osób przekonuje się do zakupu nowego auta w salonie, ponieważ wtedy mają pewność co do inwestycji swojego kapitału. W dzisiejszych czasach klienci najbardziej  zwracają uwagę na markę dealera, jakość obsługi, podejście konsultantów, atmosferę oraz szeroką gamę produktów dostępnych od ręki. Niestety jeszcze wiele osób decyduje się na zakup wyłącznie ceną, po czym są zniesmaczeni, gdyż łatwo jest dużo oczekiwać za grosze.

 

6. Czy w świecie sprzedawców istnieje pojęcie team-work ?

Tak, tak jak wszędzie zależy to od osobowości poszczególnych członków potencjalnego teamu. W Opel Nexteam, pracuje się dobrze, nie odczuwam aby panowała tutaj atmosfera niezdrowej rywalizacji. Raczej kibicujemy sobie nawzajem. Przyjazna atmosfera wpływa na jakość naszej pracy i zdecydowanie bardziej nam się chce pracować. Czasem coś nie wyjdzie lub pojawiają się lekkie zawirowania natomiast po czasie wszystko wraca do statusu qvo..

 

 7. W tym roku wchodzi samochód z elektrycznym silnikiem  jak zareaguje rynek ?

Czy Opel Corsa będzie się sprzedawać?

 

Rynek już zareagował na elektryczną Corsę i to bardzo pozytywnie. Twierdzę tak ponieważ dostaje bardzo dużo zapytań odnośnie dostępności corsy-e. Klienci wciąż czekają na fizyczną obecność auta, co nastąpi dopiero na przełomie  marca – kwietnia.

 

8. Praca, Studia, a pasja, hobby znajdujesz na nią/ na nie czas ?

Moim hobby jest sport ogólnie mówiąc lubię biegać, jeździć na rowerze, uczestniczyć w różnych zajęciach sportowych. Realizuje się także naukowo jestem współautorką publikacji naukowej odnośnie zastosowania nowoczesnych technologi i zamierzam dalej współtworzyć naukowe projekty.

 

9. Co doradzisz osobom studiującym i planującym prace w motoryzacji ?

 

Jeśli planujesz karierę w motoryzacji to nie zwlekaj, ponieważ rynek jest nasycony i warto zacząć budować relacje z klientem jak najszybciej.  Wszyscy w motoryzacyjnej branży się znają dlatego czym dłużej w tym świecie się znajdujesz tym twoja marka osobista jest bardziej rozpoznawalna a klienci chętniej Ci zaufają.

 

Bardzo dziękujemy za przeczytanie i zachęcamy do śledzenia nas na facebooku, instagramie, i linkedinie, bo jeszcze wiele rzeczy może się zdarzyć.

Opel Nexteam – Twój Team Opla

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *